Tel: 539 245 497
Doprowadzenie prądu do garażu pozwala na wygodniejsze korzystanie z niego. Będzie można w nim nie tylko zostawić samochód, ale i popracować.
Od czego zacząć prace na podłączenie prądu?
W garażu z prądem wygodnie jest nie tylko pracować, ale korzystać z różnych elektronarzędzi. Dla wielu Panów, który lubią motoryzację garaż staje się miejscem, w którym można odpocząć po pracy, poświęcając czas na ulubioną pracę.
Często właściciele garażu nie wiedzą, od czego zacząć podłączenie prądu Jeśli jesteś właścicielem prywatnego domu, podłączenie prądu do garażu nie jest trudne. Wystarczy poprowadzić kabel pancerny do miejsca w garażu, w którym będzie znajdować się rozdzielnica. Jeśli pomieszczenie znajduje się na terenie spółdzielni garażowej lub jest oddzielnym budynkiem, algorytm działań powinien wyglądać mniej więcej tak:
🔹 Złożenie wniosku o pozwolenie na przyłączenie do sieci elektroenergetycznej
🔹 Uzyskanie pozwolenia.
Praca:
Należy pamiętać, że standardowo otrzymasz 15 kW, jeśli wymagane jest większe zużycie energii, zaznacz to we wniosku. Po uzyskaniu zezwoleń można rozpocząć pracę.
Metody połączenia:
Zasady i przepisy, których należy przestrzegać podczas wykonywania prac elektrycznych, w tym podczas podłączania prądu do garażu, można znaleźć w przypisach budowlanych. Na podstawie przypisów okablowanie można układać na dwa sposoby: pod ziemią i drogą powietrzną.
W przypadku połączenia ukrytego (podziemnego) kable są używane bez kabla nośnego lub utwardzonych przewodników przewodzących prąd. Do układania przewodów wykopuje się wykop, pożądane jest, aby jego głębokość była 25-35 cm poniżej głębokości zamarzania. Wewnątrz wykopu zorganizowana jest poduszka z piasku o wysokości 15-25 cm, na której kładzie się folia ostrzegawcza. Należy pamiętać, że kabel nie może być napięty.
Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie instalacji elektrycznej w powietrzu, zaleca się użycie innego typu kabla, w przeciwieństwie do okablowania podziemnego. Zazwyczaj używany jest kabel z kablem nośnym. Możesz również samodzielnie wykonać wzmocnienie kablem. W tym celu do konwencjonalnego kabla przymocowany jest metalowy drut o przekroju 3 mm. Odbywa się to za pomocą specjalnych zacisków.
Jak zorganizować okablowanie wewnątrz garażu?
Należy zacząć od dokładnego określenia miejsc, w których będą znajdować się gniazda i wyłączniki. Następnie rysowany jest schemat połączeń. Kiedy będzie gotowy, możesz zabrać się do pracy:
🔹 okablowanie,
🔹 montaż gniazd i wyłączników,
🔹 instalacja tablicy.
Podczas układania kabla nie zapominaj, że musi on znajdować się wewnątrz rur PCV. Ma to na celu ochronę kabla i garażu przed ogniem. W okablowaniu stosowane są przewody miedziane i aluminiowe, należy pamiętać, że te pierwsze mają zwiększoną odporność na zużycie, dlatego wybierając jeden z nich, oceń oczekiwany poziom obciążenia.
Jeśli okablowanie jest podłączone w metalowym garażu, konieczne jest odizolowanie kabli od wpływów zewnętrznych, zarówno mechanicznych, jak i opadów atmosferycznych. I pamiętaj, mają być uziemione.
Cechy urządzenia do okablowania
Układanie przewodów odbywa się przed tynkowaniem, aby następnie ukryć kabel pod warstwą materiału wykończeniowego. Jeśli garaż jest wyłożony z płyt karton-gips, przewody umieszcza się w peszlach, który jest przymocowany do ramy. W takim przypadku upewnij się, że podczas instalowania płyt kartonowo - gipsowych nie dotykaj kabla wkrętami samogwintującymi. Przewody łączy się w puszkach połączeniowych, które często są wyposażone w zaciski ze śrubami zaciskowymi lub szybko złączkami WAGO. Jeśli przewody są połączone przez skręcanie, należy je przylutować cyną, co zapewni jakość połączenia. Możesz również umieścić wszystkie połączenia w specjalnym bloku montażowym, ze względu na wygodę tego schematu zyskuje na popularności w ostatnich latach.
Często pojawia się problem z doprowadzeniem prądu do urządzeń niezbędnych do prac związanych z okablowaniem. Można to rozwiązać na kilka sposobów:
🔹 podłączyć do gniazdka sąsiada za pomocą przedłużacza,
🔹 użyj agregatu prądotwórczego.
Jeśli wymieniane jest stare okablowanie, zamontuj tymczasowe gniazdko, zasilając je ze starej osłony
W ten sposób możesz zasilić urządzenia i dokończyć prace związane z podłączeniem prądu do garażu. Jeśli pomieszczenie nie jest izolowane, może czasami wystąpić w nim zwiększona wilgotność. Dlatego lepiej jest to przewidzieć z wyprzedzeniem i zastosować specjalne gniazda o specjalnej konstrukcji hermetyczne.
Zasady bezpieczeństwa dotyczące okablowania i podłączenia energii elektrycznej:
Ponieważ energia elektryczna może być szkodliwa dla zdrowia człowieka, należy ściśle przestrzegać pewnych zasad, które zapewnią bezpieczeństwo podczas pracy:
🔹 wybierz wygodne ubrania i buty,
🔹 nie używaj elektronarzędzi z gołymi przewodami,
🔹 uchwyty wszelkich narzędzi muszą być izolowane.
Często podczas układania okablowania ludzie używają improwizowanych przedmiotów do wykonywania prac na wysokości. Używane są beczki, wiadra, cegły. To jest złe i może kosztować cię życie. Dlatego używaj specjalnych urządzeń: platform oraz drabinę.
Pamiętaj, że dobre okablowanie wytrzyma 30 lat, więc bądź odpowiedzialny za podłączenie prądu do garażu. Drobne błędy mogą powodować do konieczności ponownego wykonania wszystkich prac, a nawet spowodować zwarcie lub pożar. Jeśli nie masz pewności co do swoich umiejętności, zaproś elektryków, którzy profesjonalnie zajmą się okablowaniem w garażu.
Profesjonalny elektryk fachowiec odpowie na wszyscy twoi zapytania❗ Darmowa konsultacja elektryka fachowca w Poznaniu: od poniedziałku do piątku od ⏰8:00 do ⏰18:00. Sobota: od⏰ 9:00 do⏰ 14:00.
Napisz do nas WhatsApp, odpowiemy tobie za 5 minut.
Masz pytania albo chcesz poprosić wycenę? Napisz E-mail: ✉