Tel: 539 245 497
Instalację, regulację i konserwację falownika powinien przeprowadzać wyłącznie wykwalifikowany elektryk. Nieostrożne obchodzenie się może spowodować uszkodzenie falownika.
Instrukcje bezpieczeństwa dotyczące montażu falownika (stosowana jest instrukcja falownika LG):
1. Dotykanie części pod napięciem może być śmiertelne, nawet jeśli urządzenie jest odłączone od sieci. Podczas pracy z częściami pod napięciem należy upewnić się, że wejścia napięciowe są odłączone: zarówno zasilanie sieciowe, jak i wszelkie inne (podłączenie obwodu pośredniego DC), kabel silnika jest odłączony (jeśli silnik się obraca).
Należy pamiętać, że wysokie napięcia obwodu DC mogą się utrzymywać nawet wtedy, gdy diody LED są wyłączone. Odczekaj co najmniej 4 minuty przed dotknięciem potencjalnie niebezpiecznych części pod napięciem napędów o mocy do 7,5 kW włącznie. Odczekaj co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem pracy z napędami o mocy powyżej 7,5 kW.
2. Przetwornica częstotliwości musi być odpowiednio uziemiona. Prąd upływowy przekracza 3,5 mA. Zabronione jest używanie przewodu neutralnego jako uziemienia.
3. Przycisk [OFF] na panelu operatora nie działa jako wyłącznik bezpieczeństwa. Nie odłącza falownik od sieci i nie gwarantuje awarii zasilania między przetwornicą częstotliwości a silnikiem.
Sprawdzenie zgodności komponentów przed rozpoczęciem instalacji.
1. Zweryfikuj numer kodu nadajnika z zamówionym.
2. Sprawdź, czy napięcie wejściowe wskazane na przetwornicy częstotliwości odpowiada napięciu zasilania, do którego zamierzasz podłączyć. Jeżeli napięcie sieciowe jest niższe niż napięcie wejściowe falownika, to urządzenie będzie pracować ze zmniejszoną charakterystyką lub będzie działać z błędem. Podłączanie urządzenia do sieci o napięciu wyższym niż napięcie wejściowe falownika wskazane na tabliczce znamionowej jest niedozwolone!
3. Sprawdź, czy napięcie znamionowe silnika nie przekracza napięcia wyjściowego falownika. Napięcie znamionowe silnika jest w większości przypadków określone przez schemat połączeń, dlatego należy sprawdzić, czy silnik jest podłączony w gwiazdę czy w trójkąt i jakie wartości napięć odpowiadają temu schematowi połączeń (wskazane na tabliczce znamionowej silnika).
4. W większości przypadków prąd znamionowy silnika nie może przekraczać znamionowego prądu wyjściowego przetwornicy częstotliwości, w przeciwnym wypadku napęd nie będzie w stanie osiągnąć znamionowego momentu obrotowego.
Sprawdź warunki instalacji falownika.
1. Warunki otoczenia muszą odpowiadać stopniowi ochrony obudowy - standardowa wersja konwertera - IP20 nie chroni przed dostaniem się kurzu lub kropel cieczy do urządzenia. Konstrukcja obudowy IP54 chroni przed kurzem i wilgocią, jeśli spełnione są wymagania instalacyjne (za pomocą dławnic, dławików kablowych itp. Upewnij się, że wentylatory są czyste, wolne od kurzu i brudu.
2. Miejsce montażu musi być suche (maksymalna wilgotność względna 95%, bez kondensacji).
3. Robocza temperatura otoczenia 0-40 ° С. W temperaturach od -10 do 0 ° C i powyżej + 40 ° C praca będzie przebiegać ze zmniejszoną wydajnością. Nie zaleca się eksploatacji falownika w temperaturach poniżej -10 i powyżej +50 °C, ponieważ może to prowadzić do skrócenia żywotności produktu.
4. Maksymalna wysokość montażu urządzenia nad poziomem morza do pracy bez obniżania wartości znamionowych wynosi 1000 m.
5. Sprawdź, czy możliwe jest przewietrzenie przetwornicy częstotliwości. Dozwolony jest montaż przemienników od ściany do ściany (obudowy IP 20 i 54), jednak w przypadku falowników do 30 kW należy zapewnić 100 mm wolnej przestrzeni na górze/u dołu urządzenia, w przypadku przemienników częstotliwości od 30 kW 200 mm do 90 kW i 225 mm dla mocy 90 kW.
Falownik nagrzewa się podczas pracy, dlatego wolna przestrzeń wokół falownika powinna wynosić co najmniej 10 cm i zapewniać cyrkulację powietrza i chłodzenie. Powierzchnia, na której montowany jest falownik, musi być wykonana z niepalnego materiału i mieć wystarczającą wytrzymałość mechaniczną, aby utrzymać ciężar falownika.
Instalacja falownik w szafie, należy zwrócić uwagę na wydajność chłodzenia. Upewnij się, że przepływ powietrza z wentylatora szafy znajduje się jak najbliżej falownika.
Przetwornica musi być umieszczona w taki sposób, aby nie dostała się do strumienia powietrza z innych przekształtników oraz elementów ciepłowniczych innych urządzeń, w tym rezystorów hamowania. Zaleca się unikanie umieszczania jednego przetwornika na drugim lub zachowanie minimalnej odległości między blokami 300 mm.
Przykład lokalizacji kilku konwerterów w szafie pokazano na rysunku
1.Przykłady umieszczenia w szafce: a) jeden falownik; B) wiele falowników.
W celu uzyskania maksymalnego przepływu powietrza wokół falownika należy zainstalować wymuszony wentylator chłodzący szafę. Aby zapobiec recyrkulacji ogrzanego powietrza na zewnątrz i wewnątrz szafy, zaleca się zamontowanie osłon odblaskowych.
Połączenia elektryczne
1. Falownik można podłączyć do przewodów zasilających / silnikowych o maksymalnym przekroju podanym w tabeli danych technicznych falownika.
2. Każdy silnik musi być uziemiony indywidualnie, a długość przewodu uziemiającego musi być jak najkrótsza. Zalecany przekrój przewodów uziemiających musi być taki sam, jak przekrój przewodów sieci zasilającej. Podczas instalacji najpierw podłącz przewód uziemiający.
3. Niezbędne jest zainstalowanie wejściowych szybko działających bezpieczników (sprawdź marki bezpieczników). Wartości znamionowe bezpieczników można znaleźć w tabeli danych technicznych.
4. Wejściowe kable zasilające i kable sterujące powinny być używane oddzielnie.
5. Użyj kabli ekranowanych, aby spełnić wymagania EMC. Chronić kable sterujące przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.
6. Sprawdź poprawność podłączenia przewodów wejściowych (zaciski L, N dla sieci 1-fazowej i L1, L2, L3 dla sieci trójfazowej) i wyjściowych (zaciski U, V, W).
7. Podłączenie do zacisku PE falownika wykonuje się przewodem uziemiającym. Nie używaj przewodu neutralnego jako przewodu uziemiającego. Łączenie uziemienia i neutralnego może mieć miejsce tylko w fizycznym punkcie uziemienia.
Sprawdzenie prawidłowego podłączenia silnika.
1. Maksymalna długość nieekranowanego kabla silnikowego niezgodna z EMC wynosi do 50 m. Pożądane standardy EMC można osiągnąć dzięki wbudowanym lub zewnętrznym filtrom i ekranowanemu kablowi. Proszę zapoznać się z projektem, aby uzyskać informacje o maksymalnej długości kabla w zależności od kategorii środowiska.
2. Zgodnie z normami ES falownik jako samodzielny produkt może mieć inną klasę EMC. Jednak GOST 51524-99 dla napędu elektrycznego (napęd elektryczny to cały produkt - połączenie przemiennika częstotliwości, silnika elektrycznego i obciążenia) określa klasę A1 / B, którą osiąga się tylko przy użyciu kabli ekranowanych i ulepszonego Filtr RF (dla konwerterów Danfoss wbudowanych w falownik)
3. Żadne baterie kondensatorów nie mogą być podłączone do obwodu zasilania pomiędzy falownikiem a silnikiem, aby skompensować moc bierną.
4. Silniki dwubiegowe, silniki z wirnikiem uzwojonym i silniki, które były wcześniej uruchamiane w układzie gwiazdy lub trójkąta, muszą być włączone na stałe w jednym obwodzie roboczym i na jednej prędkości.
5. Jeśli w obwodzie pomiędzy przemiennikiem a silnikiem znajduje się stycznik lub wyłącznik, do przemiennika musi dotrzeć odpowiedni sygnał o jego położeniu. Nie wolno przerywać obwodu stycznikiem podczas pracy na przetwornicy częstotliwości lub namagnesowanym silniku. Jeżeli silnik jest wyposażony w hamulec, należy zapewnić sygnał sterujący, aby dopasować jego działanie do falownika. Nie zasilaj hamulca z zasilacza przekształtnika.
6. Jeżeli silnik jest wyposażony w wymuszoną wentylację, należy zapewnić jej aktywację podczas pracy silnika.
7. Jeżeli silnik jest wyposażony w czujnik temperatury, wskazane jest doprowadzenie tego sygnału do falownika w celu umożliwienia awaryjnego wyłączenia silnika elektrycznego w przypadku przegrzania.
Nasza firma Volt Serwis Poznań profesjonalnie instaluje falowniki do sterowania obrotami silnika elektrycznego, Masz pytania? kontakt do nas znajdziesz niżej!
Profesjonalny elektryk fachowiec odpowie na wszyscy twoi zapytania❗ Darmowa konsultacja elektryka fachowca w Poznaniu: od poniedziałku do piątku od ⏰8:00 do⏰ 18:00. Sobota: od⏰ 9:00 do⏰ 14:00.
Napisz do nas WhatsApp, odpowiemy tobie za 5 minut.
Masz pytania albo chcesz poprosić wycenę? Napisz E-mail: ✉